Přiměřený tlak v pneumatikách ovlivňuje přilnavost, prodlužuje životnost pneumatik a zajišťuje patřičný stupeň valivého odporu. Navíc zaručuje větší bezpečnost jízdy a pohodlí a pomáhá i snižovat náklady auta na provoz. Proto by pro každého řidiče mělo být klíčové znát správnou hladinu tlaku v pneumatikách. Zjistěte, jak si ověřit správnou hodnotu tlaku.
Hodnota tlaku v pneumatikách může být vyjádřena několika způsoby. Nejčastěji se vyjadřuje v barech [bar]. Používají se však i jiné jednotky. Níže zjistíte, jak se v nich správně orientovat:
Tlak v pneumatikách auta se určuje v:
Teď když už znáte různé jednotky tlaků, kterými se udává tlak v pneumatikách, můžete pokračovat dál k praktickým kontrolám jejich optimálních hodnot.
Veškeré doporučené hladiny tlaku můžete zjistit už ve fázi nákupu pneumatik. Vše, co proto musíte udělat, je požádat prodejce nebo obchodníka s auty o tabulky tlaků doporučovaných pro různé modely pneumatik a aut.
Pokud v nejbližší době neplánujete návštěvu servisního centra, pneuservisu nebo obchodníka s auty, který má autodílnu, můžete si tlak v pneumatikách zkontrolovat sami. Prostě se jen pořádně podívejte na značky, které jsou na bočních stranách pneumatik. Číslo, které je napsané za vyraženým nápisem „MAXIMÁLNÍ TLAK“ je maximální tlak, který je pneumatika schopná snést.
Uvědomte si, že maximální tlak pneumatiky není to stejné jako doporučovaná hladina tlaku!
Maximální tlak je nejvyšší tlak, který pneumatika vydrží. Když tuto hranici překročíte (nebo budete jezdit s příliš nízkým tlakem), bude to pro řidiče značně nepohodlné a pneumatiky by mohly dokonce i samovolně prasknout.
Pokud chcete zjistit, jaký je optimální (a nejbezpečnější) tlak pneumatik pro vaše auto, najděte výrobní štítek vašeho vozidla, na kterém je tabulka s hodnotami tlaku. Podle modelu vozidla by mohl být na sloupku auta, zevnitř na dveřích u řidiče, na uzávěru palivové nádrže nebo v zavazadlovém prostoru auta.
Na štítku najdete tyto informace:
Nová auta jsou obvykle vybavena čidly tlaku v pneumatikách. Když čidla fungují na základě přímého systému, jsou nainstalovaná uvnitř kol, což umožňuje okamžitě zasílat informace o jakémkoliv snížení tlaku v pneumatikách do palubního počítače. Díky tomu ví řidič přesně, která pneumatika potřebuje servis a je třeba ji dopustit.
Čidla, která fungují na principu zprostředkovaného systému závisí na čidlech systémů ABS a ESC (elektronické kontroly stability). Když klesne tlak v pneumatikách, rozsvítí se kontrolka tlaku v pneumatikách. Pak byste měli zastavit například u čerpací stanice, použít měřič tlaku a zkontrolovat množství vzduchu v každé z pneumatik a k dosažení správné hladiny tlaku vzduchu použít kompresor.
Jelikož tlak v pneumatikách auta značně ovlivňuje kvalitu a bezpečnost jízdy, měl by se pravidelně kontrolovat. Zkontrolujte tlak jednou za měsíc pomocí svého vlastního nářadí nebo přístrojů, které jsou přístupné na mnoha čerpacích stanicích nebo pneuservisech. Také se vyplatí zkontrolovat tlak v pneumatikách před dlouhou cestou.
Tlak v pneumatikách se také kontroluje při každé jejich výměně v servisních centrech FirstStop. Pamatujte na to, že jakékoli závady na vašem autě, i ty drobné jako je opotřebení vzorku pneumatiky, mají velký vliv na váš řidičský zážitek. Dobré a efektivní pneumatiky značně zvýší vaši bezpečnost na silnici.
Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky