Český trh s auty je plný aut, která jsou několik let stará a mají nejistý původ a historii nehod nebo poškození.
Profesionální prodejci jsou schopní přesvědčit klienty, že mají co do činění s dokonalými auty jako z jejich snů. Bohužel se však často po koupi ukáže, že jsou tato auta černou dírou na peníze. Uposlechněte naše rady, abyste své auto prodali rychle a za dobrou cenu a jeho nový majitel vám byl vděčný.
Pokud je vaše auto hodně poškozené, lak zrezavěl a motor potřebuje generální opravu, může být samozřejmě oprava a navrácení takového auta do původního stavu obtížné až pro člověka samotného možná nemožné. Ale i tak spousta majitelů dobře fungujících aut nezná pár jednoduchých úkonů, které předvedou jejich auta v mnohem v lepším světle. Ba co víc, tyto úkony vám pomohou objevit závady, o kterých jste možná nevěděli.
První dojem je nejdůležitějším faktorem, protože většina klientů se rozhoduje podle vzhledu auta. Proto byste měli začít tím, že vezmete auto do myčky a dáte jeho karoserii trošku do pucu. Pokud auto umýváte sami, nezapomeňte vyčistit ráfky – speciální čisticí prostředek vám pomůže odstranit i hluboko zažranou špínu. Vyplatí se také nějaký čas věnovat pneumatikám, které tak mohou získat svoji původní černočernou barvu díky ne nějak drahému spreji.
Lak bohužel s léty ztrácí své vlastnosti a kvůli měnícím se povětrnostním podmínkám a poškozením nemusí být možné obnovit jeho původní lesk ani po důkladném umytí. Může být nezbytné ho kvůli požadovanému výsledku vyleštit. Je to celkem náročné, ale efekt, který tak vytvoříte, je nedocenitelný. Pokud je vrstva laku vašeho auta pouze lehce poškozená, můžete ji vyleštit sami pomocí lešticí pasty nebo tekutiny.
Pokud vyžaduje lak větší péči, budete se muset obrátit na profesionálního autoklempíře. Jde určitě o dražší, ale pozoruhodný efekt, kterého docílí pomocí profesionálního nářadí, může zvýšit prodejní cenu až o několik procent!
Nezapomínejte na černé plastové a gumové části karoserie auta. Zrenovované nárazníky, prahy a těsnění jsou prvky, které přitáhnou zákazníkovu pozornost. Navíc se o ně můžete postarat, aniž by vás to stálo moc peněz. Nakonec sejměte z auta veškeré tuningové příslušenství – vám se může líbit, ale není zaručeno, že se budou stejně tak líbit i potenciálnímu kupci.
Každý člověk, který bude spokojený se stavem karoserie auta, se jistě přesune dál k prozkoumávání jeho interiéru. Když připravujete svoje auto na prodej, zbavte se všech nepodstatných věcí. Například lahev oleje v kufru může u někoho vyvolat obavy o stav motoru a potřebě jeho častého doplňování.
Potom musíte auto důkladně vysát. Díky tomu budete moct zkontrolovat, jestli čalounění vyžaduje po několika letech používání profesionální umytí.
Potom se vyplatí postarat se o plastové prvky v kabině. Tady znovu doporučujeme použít speciální prostředek, který nejen usnadní odstraňování špíny, ale i ochrání povrchy proti jejich opětovnému zaprášení. Je dostupný v lesklé variantě i ve verzích pro matné povrchy – můžete použít, co vám bude vyhovovat. Pamatujte ale na to, abyste to s používaným prostředkem nepřehnali – pokud celý interiér doslova „plave“ v lesklém spreji, případní kupci by mohli mít pocit, že se snažíte něco schovat.
Při renovaci interiéru auta to nepřehánějte. Kvůli novému pedálu a krytu na řadicí páku, nově spíchnutému krytu na volant, blyštivým kontrolkám na palubní desce a několika osvěžovačům vzduchu by případní kupci mohli zpozornět.
Jakýkoliv případný kupec použitého auta bude nejvíce ohromen pohledem na motor, který je čistý, ale ne čerstvě umytý (protože příliš čistý motor může znamenat, že se prodávající snaží skrýt prosakování). Pokud se rozhodnete vyčistit motor sami, nezapomeňte, že to nemáte dělat, když je motor horký – nejen abyste se nepopálili, ale taky protože byste mohli zničit spoustu prvků. Také doporučujeme nepoužívat žádné šampony a kartáče. Speciální sprej na motor, který je možné opláchnout na konci vodou, je mnohem lepší volbou.
Není důvod, abyste investovali vysoké částky do auta, které chcete prodat. Pokud se rozhodnete vyměnit rozvodové soukolí, šance, že se vám tato investice vrátí, je malá. To však neznamená, že byste se měli zdržet jakýchkoliv oprav. Měli byste se postarat o prvky, které by mohly ovlivnit bezpečnost nového majitele auta, jako jsou třeba brzdy.
To se týká i stěračů, z jejichž skřípající lišty by mohl mít během testovací jízdy kupec negativní dojem a mohly by ho tak odradit od koupě. Vypálené žárovky ve světlech na palubní desce mohou být také pro kupce odrazující a jejich výměna přitom nestojí moc peněz. V létě se stává důležitým faktorem klimatizace – pokud z ní vychází nepříjemný zápach nebo nefunguje správně, těžko to před kupcem schováte, proto klimatizační systém vydezinfikujte. Přece jen, je tu pořád riziko, že drobná porucha přiměje případné kupce odstoupit od koupě ze strachu ze závažnějších poškození. Podstupovat takové riziko se nevyplatí.
Udělejte dobré fotky
Zkontrolujte, zda jsou fotky auta jasné a nerozmazané – nechcete o potenciální kupce přijít kvůli špatným fotkám ve fázi, kdy ještě prohledávají inzeráty s auty. Také nezapomeňte věnovat pozornost pozadí, u kterého svoje vozidlo fotíte. V pozadí by neměly být žádné předměty, které by odváděly pozornost od auta. Rozhodně není dobrý nápad fotit auto v autoservise, protože to dělá dojem, že se často porouchává.
Zkuste ve svém inzerátu poskytnout všechny informace, které byste sami rádi znali před koupí auta. Kromě běžných údajů nezapomeňte uvést i datum poslední kontroly stavu auta a výměny oleje i současný počet ujetých kilometrů. Pokud máte sadu pneumatik, zvažte, zda je případnému kupci nenabídnout jako další podnět ke koupi. Poškození karoserie auta samozřejmě není zrovna výhoda, ale nemá smysl snažit se ho schovávat. To stejné platí pro stav karoserie. Měřidlo tloušťky laku je každému dostupné a pokud auto prošlo nějakou kolizí, měli byste to zmínit, abyste případné kupce přesvědčili, že jste poctivý prodávající.
Doufáme, že výše uvedené rady vám pomohou rychleji prodat vaše auto a vy i nový majitel budete s prodejem spokojeni.
Také by vás mohlo zajímat: Co byste měli udělat po koupi ojetého auta?
Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky