36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Co udělat po koupi ojetého auta?

Každý řidič by si měl být vědom toho, že koupě ojetého auta znamená i vedlejší výdaje, jako jsou náklady na pojištění a oficiální přihlášení i na nezbytné opravy a prohlídky. Můžete však zapracovat na snížení těchto výdajů. Někdy i malá částka vynaložená na počáteční prohlídku pomůže novému majiteli auta vyhnout se velmi vážným závadám v budoucnu.

 

Pravděpodobně jste si všimli, že mnoho inzerátů k prodeji aut obsahuje informaci, že dané auto nevyžaduje žádné dodatečné finanční výlohy. Někdy to tak opravdu je, ale vyplatí se zůstat ostražitý – přece jen, vy budete tím, kdo zaplatí za všechny problémy, které předchozí majitel ignoroval. Poctivý prodejce vás o jakýchkoli vadách auta, které vyžadují okamžité opravy, informuje. Některé součástky také potřebují vyměnit prostě preventivně. Je dobré vědět, o co je třeba se postarat hned po koupi vozidla, a jaké věci by mohly znamenat vyšší výdaje v budoucnu, když se zanedbají.

Prohlídka auta – jaké kapaliny je v ojetém autě třeba vyměnit?


Část svého rozpočtu, který máte k dispozici, utratíte za návštěvu mechanika a první prohlídku auta. Často se jí říká „startovní balíček“ a obvykle zahrnuje výměnu několika základních věcí. Začněme se spotřebovávanými kapalinami.

První je motorový olej. Ten by měl být vyměněn vždy i společně s palivovým. Každý nový majitel ojetého auta by tuto kapalinu měl vyměnit, protože starý motorový olej může ztratit své vlastnosti, které vedou k poškození motoru (například zadření). Pokud se chcete vyhnout placení za opravu motoru, musíte jako první po koupi ojetého auta vyměnit olej.

 

Další věcí, kterou je třeba vyměnit, je chladicí kapalina, která poskytne motoru optimální provozní podmínky, ochrání chladič kapaliny před korozí a celou jednotku před přehřátím. To vám pomůže se vyhnout závadám, které by vás stály nemalou částku.

 

Také doporučujeme vyměnit brzdovou kapalinu, protože absorbuje vodu z okolí, která má tendenci po nějaké době snižovat její bod varu. Co to v praxi znamená? Kapalina může začít vřít, když auto brzdí po cestě při dlouhém klesání z kopce, což může vyústit v závažné poškození brzd! Proto se pak výdaj za novou brzdovou kapalinu nezdá zase tolik peněz za vaše vlastní bezpečí.

výměna kapalin v ojetém voze

Ojetá auta – vyměňte filtry


Jako nový majitel auta byste měli také věnovat pozornost palivovému filtru. Zvlášť pokud jste se rozhodli koupit auto s naftovým agregátem. Tento druh motoru je velmi citlivý na kvalitu naftového paliva a nový filtr vám zaručí, že palivo bude tak čisté, jak jen je to možné.

 

Také by se měl vyměnit vzduchový filtr. Pokud ho nevyměníte, pomáháte znečišťujícím látkám dostat se do spalovací komory. Nesprávná směs vzduchu nejen způsobuje nerovnoměrný chod motoru (který je při řízení znatelný), ale také může v nejextrémnějších případech skončit poškozením pístů a povrchů válců.

 

Dalším prvkem, jehož výměnu je třeba zvážit, je kabinový filtr. Neovlivňuje přímo fungování auta, proto se často při technických prohlídkách přehlíží. Jeho zanášení je však častou příčinou zamlžených oken i plísní a nečistot, které se mohou vytvořit ve ventilačních trubkách. Pokud je to potřeba, proveďte dezinfekci klimatizačního systému.

Další nové položky v ojetých autech

 

Jedna z nejdražších položek, které možná bude potřeba vyměnit po koupi ojetého auta, je rozvodové ústrojí. Pokud vám prodejce poskytl dokumenty, které potvrzují, že ho vyměnil (nejlépe účet), nemusíte to dělat, ale ústní ujištění v tomto případě nestačí. I když vyměnit rozvodový řemen stojí hodně peněz, pamatujte na to, že pokud se přetrhne, může být vážně poškozen či úplně zničen motor. Nezapomínejte na to, že rozvodové kolo se skládá z několika částí: řemen, napínač, válec a vodní čerpadlo – vždy je vyměňujeme všechny zároveň jako sadu. Lidé, kteří mají auta s rozvodovými řetězy, jsou v lepší situaci. Řetěz vyžaduje zásah pouze v případě, že motor začne vydávat znepokojivé zvuky.

 

Při návštěvě autoservisu také stojí za to požádat o kontrolu odpružení. Dobrý mechanik rychle zhodnotí stav stabilizátorů, trojúhelníkových ramen a tlumičů nárazů. Také současně zkontrolují brzdový systém.

 

Opotřebené zapalovací svíčky mohou také způsobit nerovnoměrný chod motoru, problémy se zapalováním a v některých extrémních případech i poškození. Nebudete vždycky muset koupit nové svíčky, ale vyplatí se mechanika požádat, aby zkontroloval jejich stav.

 

Nakonec musíme zmínit i klimatizaci, která nejen zajistí při cestování vaše pohodlí, ale také pomáhá odmlžit vaše zamlžená okna. Bohužel je stále vzácné, aby původní majitel dezinfikoval klimatizační systém, než dá auto na prodej.

 

I když spousta z výše popsaných činností vyžaduje pouze malé výdaje, celkový účet od autoservisu může být vysoký. Proto tak často zdůrazňujeme, že byste neměli celý svůj rozpočet utratit hned na začátku za koupi auta. Vyhnout se těmto výdajům se vám může zdát jako způsob jak ušetřit nějaké peníze, ale to je pouze iluze, protože opravy výsledných závad a poruch vás mohou stát tolik jako auto samotné. Rychlá návštěva autoservisu vám dodá klid a zajistí bezproblémovou jízdu, což oceníte, zvlášť při dlouhých cestách.

 

Také by vás mohlo zajímat: Jak připravit auto k prodeji?

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky