Stačí, aby teplota klesla o několik stupňů pod nulu, a ve vašem autě se objeví problém zamrzajících těsnění, který často znemožňuje otevřít dveře automobilu. Jak předejít této situaci? Jak chránit těsnění, aby automobil během zimních měsíců bezvadně fungoval? Zde je několik osvědčených rad.
Každý řidič by měl vědět, že o těsnění je třeba pečovat nejen v zimě, ale po celý rok. Díky jejich patřičnému konzervování mrazík nezpůsobí nepříjemná překvapení a dveře se budou otevírat bez problému. Pro řádnou péči o automobilová těsnění stačí pouze několik levných, všeobecně dostupných výrobků.
Řidiči již po řadu let používají k ochraně automobilových těsnění technickou vazelínu. Vazelína nejen chrání těsnění před zamrznutím, ale také zvyšuje jejich odolnost proti tření. Nevýhodou jejího používání je mastná usazenina, která zůstává na těsněních, a chybějící ošetřovací vlastnosti.
Ty má speciální silikon na těsnění. Přípravek toho typu se snadno rozmazává, je bez zápachu, zlepšuje vzhled a pružnost pryže. Díky němu těsnění nevysychá, nepraská a je dobře chráněné po celý rok. V zimě navíc má odolnost proti teplotám až do -50 ℃. Silikony na těsnění jsou dostupné v různé formě – ve spreji nebo v podobě tyčinky.
Nezávisle na tom, jaký přípravek zvolíme, musíme mít na paměti několik důležitých etap konzervace těsnění. Před nanesením glycerinu nebo silikonu je třeba automobil umýt. V zimě to není snadný úkol, proto je nejlepší využít ruční myčku v uzavřeném prostoru a následné důkladně osušit všechny, i ty nejmenší části auta. To je velmi důležité zejména v případě těsnění, která musí být před nanesením ochranného prostředku úplně suchá.
Způsob použití přípravků ve spreji a v podobě tyčinek je obdobný. Je třeba nanést přípravek na těsnění a následně ho rozetřít suchým hadříkem. Přípravek v podobě tyčinky navíc snižuje riziko zašpinění čalounění během aplikace.
Je dobré si uvědomit, že je třeba dbát o všechna těsnění, nejen o ta, která chrání dveře. Nezapomeňte na těsnění na víku zavazadlového prostoru a na bočních sklech.
Jestliže jste těsnění patřičně neochránili, mohou při mrazech zamrznout a znemožnit přístup dovnitř do auta. V takové situaci je vhodné mít u sebe malý rozmrazovač ve spreji a aplikovat ho do spáry dveří. Následně se po několika minutách opět pokuste otevřít auto.
Pokud u sebe nemáte rozmrazovač, můžete se pokusit rozdrtit led, který vznikl mezi těsněními. Je to třeba provádět přitlačováním dveří, a to rovnoměrně a v pravidelných časových intervalech. Netahejte za dveře silou, protože může dojít k odtržení těsnění.
I když se zdá, že péče o těsnění je časově náročná činnost, stojí za to se věnovat jejich patřičné konzervaci. Nesprávné zacházení s těsněním totiž může způsobit velmi problematické a nákladné poruchy. Pokud se budete potýkat s přimrznutými dveřmi, můžete odtrhnout a zničit těsnění nebo kliku.
Jestliže pryž v těsnění vyschne a popraská, pak auto přestává být těsné. Začínají problémy se zamlžováním skel a shromažďováním vody uvnitř auta, a to už je přímá cesta k tomu, aby se v autě objevila plíseň nebo rez. Poškozená těsnění dveří navíc zvyšují hladinu hluku uvnitř auta, což má negativní vliv na jízdní komfort.
Proto je lepší chránit těsnění než investovat do nákladných oprav po vzniklé škodě.
V případě škody vyhledejte nejbližší servis First Stop.
Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky