36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Význam značení na pneumatikách

Být schopen rozlišit zimní pneumatiky od letních a najít jméno výrobce není dost pro zodpovědné rozhodnutí o nákupu pneumatik. Značení pneumatik často řidiče matou, ale žádné z nich není možné ignorovat, protože mohou ovlivnit pohodlí a bezpečnost jízdy. Abyste se vyhnuli nebezpečné chybě, přečtěte si tento článek celý.

 

Značení pneumatik se nachází na obou bočních stranách pneumatik. Některým z nich, třeba symbolu sněhové vločky, který označuje zimní pneumatiky, je možné rozumět, aniž bychom si je museli vyhledávali ve speciálním souhrnu. Ale podrobnější informace o konstrukci pneumatiky pro osobní auta jsou vyjádřeny pomocí značení, kterým je složitější porozumět.

 

Jak se v těchto značeních pneumatik pro osobní auta vyznat? Níže vysvětlujeme ta nejdůležitější značení pneumatik – pokud je znáte, můžete udělat informované rozhodnutí o nákupu zimních či letních pneumatik.

1. Rozměry pneumatik pro osobní auta

 

Značení, které určuje rozměry pneumatik, se nachází blízko vzorků. Informace o rozměrech pneumatik pro osobní auta se společně s informacemi o výrobci pneumatik obvykle uvádějí největším písmem. Značení, které vypovídá o velikosti dané pneumatiky, vypadá následovně:

 

205/55 R15

 

  • 205 značí šířku průřezu pneumatiky vyjádřenou v milimetrech,
  • 55 – poměr stran pneumatiky, tzn, poměr výšky pneumatiky k její šířce vyjádřený v procentuální hodnotě,
  • R – konstrukce pneumatiky (v tomto případě jde o pneumatiku s radiální konstrukcí, která se běžně používá v osobních autech),
  • 15 – značí průměr ráfku (v palcích), který je možné na tuto pneumatiku nasadit.

 

Hodnoty rozměrů pneumatiky se uvádějí pospolu z konkrétního důvodu. Úzce spolu souvisí a podle nich se určuje, jaké ráfky a poklice je možné na kolo namontovat. Proto se šířka pneumatiky převádí na poměr a poměr na velikost ráfku. U výběru ráfku pak nesmíte zapomenout zkontrolovat jeho šířku, protože musí přesně odpovídat šířce pneumatiky.

pneumatika s technickou specifikací

2. Datum výroby pneumatiky

 

Být schopen rozluštit informace o stáří pneumatik se hodí, když například chcete zkontrolovat stav pneumatik auta, které chcete kupovat. Značení pneumatik, které obsahuje informace o datu výrobky pneumatiky je řetězec 12 znaků, které začínají písmeny DOT (zkratka pro ministerstvo dopravy, z anglického Department of Transportation). Prvních 8 číslic značí kód, který značí továrnu, ve které byly pneumatiky vyrobeny, kód velikosti a kód vzorků.

 

Informace o datu se skrývá v posledních 4 číslicích celé řady, z nichž první dvě (např. 11) značí týden, zatímco poslední dvě (např. 16) značí rok výroby. Čísla „1116“ tedy znamenají, že pneumatika byla vyrobena 11. týden roku 2016.

 

 

3. Index nosnosti a rychlosti pneumatiky

 

Další dvě značení, která se na pneumatikách objevují taky společně a, což je důležité, podléhají polským zákonům. Index nosnosti pneumatik osobního auta znační maximální nosnost (vyjádřenou v kilogramech) povolenou pro konkrétní pneumatiku při jízdě maximální rychlostí stanovenou výrobcem. Podle předpisů musí index nosnosti odpovídat ¼ celkové maximální povolené hmotnosti vozidla.

 

Index rychlosti pneumatiky pak určuje maximální konstantní rychlost, kterou se může auto s touto pneumatikou pohybovat. Hodnota indexu rychlosti pneumatiky by se měla přinejmenším rovnat maximální rychlosti doporučené výrobcem auta. Index nosnosti se značí číslem o dvou číslicích (60-115) a index rychlost je vyjádřen jedním písmenem. Abyste zjistili, jaké hodnoty odpovídají konkrétnímu značení pneumatiky, se však musíte podívat na speciální tabulku. Například 94H znamená, že jedna pneumatika unese váhu až do 640 kg při jízdě o maximální rychlostí 210 km/h.

 

 

4. Maximální tlak pneumatiky

 

Značení udávající maximální tlak pneumatiky („MAX PRESS“ nebo „MAX INFLATION“) stanovuje nejvyšší tlak, který pneumatika snese „za studena“, tedy nejméně jednu hodinu po poslední jízdě. Hodnota maximálního tlaku pneumatiky se může vyjádřit v kPA (100 kPa =1 bar) nebo PSI (14,5 PSI = 1 bar) a někteří výrobci uvádí obě hodnoty.

 

Upozornění: maximální tlak pneumatiky není stejný jako doporučený tlak vzduchu v pneumatikách. Doporučený tlak vzduchu v pneumatikách by se měl pravidelně kontrolovat, i s pomocí moderních technologií jako je TMPS – systém kontroly tlaku v pneumatikách, z anglického tyre pressure monitoring system.

 

 

5. Příslušné schválení (homologace)

 

Na rozdíl od značení pneumatik, která označují homologaci kompatibilní s danou značkou auta, řádné schválení (homologace) je velmi důležitým faktorem. Potvrzuje, že pneumatiky mohou být servisovány napříč celou Evropskou unií. Skutečnost, že je daná pneumatika řádně schválena, je označena písmenem E a číslem, které ukazuje, která země vydala povolení pro servisování dané pneumatiky.

 

Zbytek viditelných značení pneumatik souvisí buď s konkrétními specifikacemi pro daný typ pneumatik (pneumatiky s vyznačeným směrem mají šipku, která značí směr pohybu pneumatiky) nebo ... se jimi nemusíte zabývat, protože neobsahují žádné relevantní informace (např. slovo „tubeless“ značí, že pneumatika je bezdušová).

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky