36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Udržování klimatizace

Klimatizace je dnes u většiny aut standard. I když se dnes za ni ještě pořád někdy připlácí, mnoho z nás si stejně zvolí tuto cestu. Levnější modely jsou nejčastěji vybaveny manuálními klimatizačními systémy a dražší automatickými klimatizačními systémy, které jsou dostupné i jako dvou-, troj- nebo i čtyřzónové klimatizace.

 

Klimatizace vám umožní udržovat teplotu uvnitř vozidla na přednastavené úrovni nehledě na venkovní teplotu a omezuje zamlžování oken, když je venku mokro. Pro většinu řidičů je čím dál těžší si představit delší cestu bez klimatizace, především v horkých dnech, takže se vyplatí ujistit se, že víte, jak ji správně udržovat.

Klimatizace auta - prohlídka

 

Klimatizační systém, jako jakékoliv jiné zařízení ve vašem autě, by měl být kontrolován k zajištění efektivního a správného fungování. Prohlídku je třeba provést alespoň jednou za rok, ideálně na jaře. Pokud je však auto používáno v podmínkách se zvýšeným znečištěním ovzduší, což je obvyklé obzvlášť ve velkých městech, doporučujeme zkontrolovat klimatizační systém dvakrát ročně - ideálně na jaře a na podzim.

 

Běžné činnosti, jejichž cílem je zaručit efektivnost zařízení, spočívají v(e):

 

  • výměně kabinového filtru,
  • odstranění plísní z výparníku,
  • vyčištění systému rozvodů vzduchu uvnitř kabiny,
  • vyčištění přívodů vzduchu, které se nacházejí na vnějšku vozidla.
  • kontrole, jestli není odtokový kanál z výparníku klimatizace zablokován.
kontrola klimatizace automobilu

Dezinfekce klimatizačního systému auta

 

Když začne z vašeho klimatizačního systému vycházet snepříjemný zápach, znamená to, že byste měli z instalace odstranit plíseň. Zatímco používání větrání auta není obecně nebezpečné pro lidské zdraví, pokud není systém vyčištěný tak často, jak by být měl, může být příčinou infekčního onemocnění dýchacích cest řidiče či pasažérů. Ta způsobují bakterie a plísně nashromážděné ve větracích kanálech.

 

Existuje několik způsobů dezinfekce klimatizačních systémů:

 

  • ultrazvuková metoda - obnáší použití chemických tekutin nastříkaných pomocí speciálního zařízení na odstraňování plísní, které je vybaveno větrákem a trubicí,
  • pěnová metoda - základem je použití fungicidního spreje, který sami aplikujete pomocí hadice, která se do systémů dostane ze strany motoru nebo zevnitř kabiny,
  • ozónová metoda - základem je použití zařízení generujícího ozón, které se umístí na palubní desku blízko proudění vzduchu a připojí se k zásuvce na zapalovač.

 

Pamatujte na to, že bez ohledu na metodu, kterou se rozhodnete odstranit plíseň z klimatizačního systému, musí být čisticí proces vždy proveden současně s výměnou kabinového filtru, protože pokud tak neučiníte, není možné se zbavit všech zdrojů bakterií.

 

Klimatizace auta - přidání chladicí látky

 

Chladicí látku obsaženou v klimatizačním systému je, jako ostatní kapaliny, potřeba pravidelně vyměňovat - zůstává použitelná na 24 měsíců. Proto by měla být chladicí látka vyměněna (filtrována) jednou ročně a potom znovu doplněna. Tento úkon je možné vykonávat i častěji, pokud si všimnete, že se účinnost klimatizace snížila. V praxi to znamená, že trvá déle, než se vzduch ochladí. Dnes je navíc podle evropských předpisů každý autoservis, který navštívíte, povinen zkontrolovat, zda je chladicí systém plně funkční, než do něj zaměstnanci začnou doplňovat chladicí látku (více než 40 g).

 

Správné používání klimatizace v létě

 

V létě používáme klimatizaci v autě častěji a častěji se teplota snižuje až moc, protože chceme chladnější vzduch v co nejkratším čase. Abyste se vyhnuli případným zdravotním problémům a současně účinně snížili teplotu v autě, dodržujte níže uvedená pravidla:

 

  • pokud bylo vaše auto rozehřáté sluncem, když bylo zaparkované, otevřete okna a vyvětrejte interiér vozidla, než zapnete klimatizační systém,
  • nejdřív použijte vnitřní cirkulaci vzduchu, dokud se vzduch neochladí a pak, když se teplota ustálí, otevřete přívod vzduchu z venku.
  • používejte klimatizaci pouze, když jsou okna zavřená,
  • nesnižujte teplotu uvnitř vozidla na teplotu o víc než 8-10 °C nižší, než je venku.

 

Pokud používáte klimatizaci v rozumné míře a správně ji udržujete výměnou filtru, odstraněním plísně a kontrolou celkového těsnění vzduchu systému, můžete si být jistí, že vaše jízdy autem budou v horkých dnech pohodlnější. Doporučujeme vám využít služeb našich autoservisů a servisních center First Stop, abyste se ujistili, že byla údržba provedena správně.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky