Chcete na pár dní odjet a zapomenout na všechny své problémy? Vyplatí se věnovat nějaký čas před cestou přípravě vašeho auta, protože neočekávané závady mohou zkrátit váš odpočinek, na který jste tak dlouho čekali. Co byste měli v autě zkontrolovat, než se vydáte na dlouhý výlet?
Dlouhé cesty mohou u aut odhalit vady, kterých jste si dřív nevšimli. Proto by každý řidič měl ty nejzákladnější věci zkontrolovat, než se svým autem vyrazí na cestu. Odborníkovi v servisním centru First Stop zabere technická prohlídka vašeho auta před cestou jen 60 minut či méně. Podívejte se, co je třeba před cestou zkontrolovat.
Někdy se řidiči na cestu připravují tak hekticky, že si sebou zapomenou vzít dokumenty ke svému autu. Nebo ještě hůře, můžete mít s sebou veškeré dokumenty, ale ukáže se, že...platnost vaší poslední technické prohlídky už vypršela nebo je již neplatné vaše pojištění odpovědnosti za škodu. Zkontrolujte ve svých dokumentech data – to je naprostá nezbytnost.
Pokud jedete do zahraničí, zjistěte si, jak velké krytí poskytuje pojištění škody na samotném motoru. Zakupte doplňkové pojištění s asistenční službou, pokud vaše pojišťovna neposkytuje odpovídající ochranu mimo Polsko.
Pamatujte na to, že v některých evropských zemích si musíte koupit speciální dálniční známky, abyste mohli na jejich silnicích jezdit. Tuto nalepovací známku si můžete koupit už v Polsku – například od Polského automobilového a motocyklového sdružení. Díky tomu se na hranicích vyhnete frontám.
Jakmile se ujistíte, že splňujete veškeré formální požadavky, pokračujte zkontrolováním technického stavu svého vozidla.
Kapaliny v autě se spotřebovávají mnohem rychleji než jakékoli jiné části auta. Proto než vyrazíte na výlet, zkontrolujte hladinu kapalin – jinak může auto rychle skončit na krajnici. Vaše auto se může přehřát, pokud nemá dost motorového oleje nebo chladicí kapaliny. Nedostatečné množství brzdové kapaliny je také nebezpečné.
Spotřebované kapaliny s neodpovídajícími parametry často vedou k závadám na autě. Zaměstnanci automobilového servisního centra vám mohou pomoci určit kvalitu a vhodnost chladicí kapaliny a brzdové kapaliny, kterou používá vaše auto. Sami si také můžete ohlídat hladinu motorového oleje a kapaliny do ostřikovačů. Hladinu oleje je možné zkontrolovat speciální měrkou, která na sobě už má označení maximální a minimální hladiny motorového oleje.
Pokud svoje auto používáte pouze na kratší jízdy, nemusíte si nedostatků svého brzdového systému všimnout. Odhalí se, když se pokusíte náhle zabrzdit při jízdě ve vysoké rychlosti, například při brzdění v nouzové situaci na rychlostní silnici. Proto doporučujeme, abyste si své brzdy před cestou zkontrolovali. Během technické prohlídky může mechanik posoudit stav brzdových destiček, kotoučů, obležení a válců. I znečištění těchto součástek může způsobit, že celý systém nebude fungovat tak efektivně.
Určitě byste měli navštívit servisní centrum, pokud jste zaznamenali, že:
Tlak v pneumatikách je obzvlášť důležitý pro bezpečnou jízdu. Příliš vysoký i příliš nízký tlak mohou znesnadnit udržení kontroly nad vaším vozidlem. Vysoký tlak v pneumatikách může mít dokonce za následek jejich prasknutí.
Tlak můžete zkontrolovat speciálním manometrem. Doporučujeme návštěvu servisního centra, kde vám profesionál zkontroluje nejen tlak, ale i celkový stav vašich pneumatik. Drobné poškození pneumatiky, které nijak nenarušuje každodenní jízdy, se může během dlouhé cesty na horkém asfaltu proměnit v mnohem vážnější problém. Na všechna říznutí a odřeniny, které vám dělají starosti, by se měl podívat odborník. Pamatujte také na to, že funkční rezerva se také na cestě může ukázat jako nezbytná.
Obzvlášť důležité jsou také vzorky pneumatik – pokud jsou málo hluboké, zhoršuje se přilnavost pneumatik, zvlášť na mokrých površích. Pokud jsou pneumatiky ve špatném stavu, prodlužuje se brzdná dráha a cestující jsou vystavení nebezpečí. Když je hloubka vzorku pneumatiky méně než 1,6 mm, musí se pneumatiky vyměnit za nové.
Chybějící funkční světla vás mohou stát pokutu a taky snižují viditelnost vašeho vozidla, čím se zvyšuje pravděpodobnost nehody. Zkontrolujte všechna světla na autě – potkávací světla, dálková světla, parkovací světla, zpětná světla, nouzová světla, směrovky i mlhovky a brzdová světla.
Je složité na cestě dělat jakékoliv opravy, i ty co se zdají být drobné, zvlášť uprostřed noci. U některých modelů aut je přístup k halogenovým světlometům obtížnější, což vás může donutit udělat si několikahodinovou zastávku, a nakonec navštívit servisní centrum. Navíc některé prvky není možné vyměnit bez odborníka – například xenonové žárovky. Pokud se něco stane těmto částem, bude nezbytná návštěva autoservisu.
Na dlouhých výletech je autobaterie někdy jediným zdrojem elektřiny pro nabíječky, navigační systém a cestovní lednici. Vyplatí se dopředu zkontrolovat elektrický systém, aby vás během výletu nepřekvapila vybitá baterie.
Funkční hasicí přístroj a výstražný trojúhelník jsou nezbytnými součástmi výbavy vašeho auta v každé zemi. V jiných zemích můžete být povinni cestovat s dalšími věcmi, jako je třeba výstražná vesta, tažné lano a autolékárnička. Zvažte jejich zakoupení, protože zaručí vaši bezpečnost v případě jakýchkoliv poruch auta a nehod na jakýchkoliv silnicích po celém světě.
I pokud jste na výlet dobře připraveni, mohou se na cestě objevit nečekané situace. Stojí za to s sebou mít nejdůležitější nářadí, jako je šroubovák a sada klíčů. Můžou se hodit, i když budete chtít jen vyměnit žárovku ve světle. Je také dobré koupit si hever a klíče, které jsou potřeba k výměně kola.
Nakonec je dobré udělat nějaká opatření, abyste se neztratili na cestě do vaší destinace. Instalace nové mapy na zařízení s GPS vám umožní vyhnout se cestám, které jsou rekonstruovány a vybrat si ty nové, které byly od poslední aktualizace mapy otevřeny.
Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky