36+ profesionálních servisů s více než 1800 servisy v Evropě

27 let zkušeností v oblasti pneumatik a auto/pneu servisů​

Celkové hodnocení 4,5 na Google

Jak mýt automobil v zimě?

Přes mnoho mýtů a pochybností týkajících se mytí automobilu v zimě není vhodné tuto činnost přerušit. Když jsou ulice posypané solí a spolu se sněhem nebo deštěm dopadají na vozidlo nečistoty různého druhu, musíme nutně pamatovat na jeho pravidelné mytí a také voskování. Poradíme vám, jak zvolit nejlepší a nejméně invazivní způsob mytí auta v zimě.

 

První rozhodnutí, které musíte učinit, pokud se rozhodnete umýt v zimě auto, se týká automobilové myčky, v níž to hodláte udělat. Majitelé myček nabízejí širokou škálu způsobů čištění automobilu. Je však třeba zvážit každou možnost z hlediska panujícího počasí a s ním spojených problémů, jako jsou záporné teploty, padající sníh nebo přezimování auta během mrazů v nekrytém prostoru.

Ruční myčka – nejlepší metoda, avšak ne v zimě

 

Prvním, nejjednodušším způsobem mytí automobilu je jeho ruční umytí. Je to nejdůkladnější technika mytí auta. Předností ručního mytí vozidla je skutečnost, že každá, i ta nejmenší součást, bude pečlivě umytá a následně – osušená a impregnovaná pomocí voskování, což je v zimě mimořádně důležité.

 

Tato metoda mytí automobilu se však neosvědčí, pokud ho chcete umýt v nekrytém prostoru. Při mrazu se kolem umývaného automobilu rychle objeví zamrznuté kaluže, na kterých můžete snadno uklouznout. Mytí mohou navíc znemožňovat sněhové srážky.

 

Pokud se rozhodnete pro ruční mytí, nutně byste měli najít zastřešený prostor nebo ruční myčku. Pamatujte na to, abyste se po umytí postarali o řádné osušení všech částí vozidla. Jestliže ve volných prostorách zůstane voda, začne zamrzat a následně se rozpínat mezi díly automobilu, takže může způsobit jejich zničení.

ruční mytí vozu

Bezdotyková myčka – bez škrábanců, avšak možné poruchy

 

Dalším způsobem mytí automobilu v zimě je využití bezdotykové myčky. Mezi klady této metody určitě patří nízká cena a poměrně rychlé umytí auta proudem vody pod tlakem. Automobilu se navíc nedotýkají žádné kartáče, které mohou případně poškrábat jeho lak.

 

Bezdotykové myčky mají v zimě jednu velmi závažnou nevýhodu – není zde možnost osušení auta. Vystavit mokré auto působení mrazu, jak už bylo řečeno, může vést k zamrznutí a zničení jeho těsnění, klik a zámků a v konečném důsledku k nákladné opravě. Auto po umytí v bezdotykové myčce je tedy třeba osušit ručně.

 

 

Automatická myčka – pohodlné, ale riskantní řešení

 

Automatická myčka je pro řidiče tou nejkomfortnější metodou čištění automobilu. Výhodou pro majitele auta je, že se sám nemusí podílet na jeho mytí. Na hotové auto lze čekat v teplé místnosti, například na čerpací stanici, nebo dokonce uvnitř umývaného automobilu. Kladem je také možnost automatického osušení vozidla po jeho umytí.

 

Tím však výhod automatické myčky končí. V zimě kartáče, které myjí automobil, předtím očistily mnoho jiných aut. Zůstaly na nich tedy zbytky soli, bláta, sněhu, které mohou způsobit poničení laku a poškrábání vozidla během mytí. Velké kartáče navíc nevymyjí důkladně „zákoutí“ auta a jeho menší díly. Další nevýhodou jsou také vyšší náklady na mytí vozidla než v případě výše popsaných možností.

 

 

Mytí auta v zimě – nejlepší řešení

 

Obecně lze říci, že nejlepším řešením v zimě je, když umyjete automobil sami nebo v ruční myčce, ale v zastřešeném prostoru. V takovém případě je třeba myslet na co nejpečlivější osušení celého automobilu včetně všech drobných součástí, do kterých se může dostat voda. Nakonec byste měli automobil navoskovat kvůli ochraně před budoucími nečistotami nebo nanést polymer, pokud teplota klesne pod bod mrazu.

usměvavý muž v pracovním obleku se zkříženýma rukama

Chcete se dozvědět více? Zpět na všechny Tipy pro pneumatiky